Pomidory to jedne z tych warzyw, które od lat goszczą na stołach Polaków i stały się niezbędnym elementem jadłospisu niemal każdego z nas.
Są bogate w minerały i witaminy. Są doskonałym źródłem pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak potas. Spożywamy je przez cały rok, również w zimie. Jak powszechnie wiadomo, pomidory rosną przede wszystkim wiosną i latem, kiedy jest ciepło. Co więcej, często uprawia się je w tunelach lub szklarniach, które pozwalają utrzymać stabilne warunki. Krzewy są również podatne na choroby, przez co jeszcze ważniejsze jest dbanie o nie oraz ich ciągła obserwacja. Zapewnienie odpowiednich warunków do ich uprawy jesienią czy zimą jest bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Hodowla pomidorów zimą wymaga budowy odpowiednich szklarni i wyposażenia ich w sprawny, niezawodny system ogrzewania, ponieważ nawet krótkotrwały spadek temperatury może spowodować, że nasze wysiłki pójdą na marne. Organizacja zimowej uprawy wiąże się z wysokimi kosztami. O wiele rozsądniejszym wyborem będzie zwiększenie upraw w sezonie i zainwestowanie w odpowiednie przechowywanie.
W jakich warunkach przechowywać pomidory?
Pomidory są wrażliwe na warunki atmosferyczne zarówno w trakcie rozwoju, dojrzewania, jak i po zbiorze. Zbyt niskie temperatury powodują ich marznięcie, z kolei za wysokie sprawiają, że szybko robią się przejrzałe, miękną i po niedługim czasie się psują. Temperatura w chłodni powinna być zatem starannie dobrana i stale nadzorowana. Istotne jest także to, aby jak najszybciej reagować na ewentualne uszkodzenia czy objawy chorób, aby móc wyeliminować te warzywa, które mogą zarazić resztę. Aby jak najskuteczniej chronić je przed rozwojem chorób czy bakterii, warto rozważyć zastosowanie środków chemicznych, których rozpylanie możemy przeprowadzić samodzielnie.
przechowywanie pomidorów nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, warto poznać środki, które mogą nam w tym pomóc.